המשימה שלנו

"אל תשליכני לעת זקנה ככלות כוחי אל תעזבני" - תהלים עא:ט

 אוכלוסיית הקשישים ששנותיהם היצרניות ביותר מאחוריהם, נאלצת להתמודד עם תחושות קשות של אי רלוונטיות. עבור שכבת הקשישים הנזקקת, משמעותו של העוני הינו למשל טיפול רפואי שאינו מקיף ומלא, תנאי מגורים רעועים, אי יכולת לצרוך מוצרי יסוד, צמצום בשימוש בתחבורה ציבורית בשל עלויותיה, אי תשלום חשבונות ועוד. לעיתים קרובות, מצוקת העוני בשילוב הערכה עצמית נמוכה מובילים לדיכאון. 

בישראל, הקבוצה הנזקקת ביותר הינה אוכלוסיית הקשישים העולים העניים. קשישים אלה, שעלו לישראל בשלב מתקדם בחייהם, עסוקים במאבקי הישרדות על בסיס יומי. רחוקים מארצות המוצא שלהם, מהתרבות על ברכיה חונכו ומשפת אמם - זוהי קבוצת היעד אליה מכוונת "יד לקשיש".

 יד לקשיש מספקת ל כ-300 קשישים נזקקים ובעלי מוגבלויות מירושלים וסביבתה תעסוקה שיקומית יומית בסדנאות מלאכה שונות, מערכת שירותים מקיפה ותומכת ומסגרת קהילתית חמה ומעצימה.

מידי שנה, אלפי מבקרים מגיעים ליום הכרות עם העמותה ופועלה, ביניהם משלחות נוער, מחנות קיץ, בתי ספר תיכוניים וחטיבות ביניים, טיולים מאורגנים ופרויקט "תגלית". המבקרים ביד לקשיש לומדים וחווים באופן אישי את המודל הייחודי שלנו וניתנת להם ההזדמנות לבנות מערכות של קשרים בין דוריים עם הקשישים היוצרים, להתגבר על מחסומי השפה והגיל וליצור יחד זיכרונות שיישארו לעד. 

בנוסף מפעילה העמותה תוכניות התנדבות במודולות שונות עבור מתנדבים צעירים אשר באים לעמותה לתקופות של מס' חודשים לעבוד ולהתנדב לצידם של הקשישים.

 חיילי צה"ל מתנדבים גם הם לעיתים קרובות ומסייעים בסדנאות, מבקרים ומשוחחים עם הקשישים ואף לוקחים חלק בביצוע עבודות תחזוקה קלות במתחם.

נוסף להם, מתנדבים ביד לקשיש גם סטודנטים רבים מחו"ל.

 

 מטרותינו העיקריות:

 

  • העצמה אישית

 יד לקשיש נוסדה במטרה לשקם, להעצים ולשלב מחדש קשישים נזקקים ונכים בחברה הישראלית כאזרחים יצרנים ושווי ערך, ע"י הכשרה אישית ותעסוקה יצירתית בסדנאות מלאכת יד. איזון עדין זה נועד לשלב בין הצורך החיוני של הקשישים בתמיכה כספית לבין הצורך הבסיסי של כל בן אנוש בתחושת עצמאות וביטחון ביכולותיו ובכישוריו. השמירה על איזון זה הינו המאפיין הבולט והייחודי ביותר שלנו. אחד מגדולי הפילוסופים היהודים בכל הזמנים, הרמב"ם, קבע שהדרגה הגבוהה ביותר של צדקה היא לעזור לאדם לעזור לעצמו. בהתאם, מציעה "יד לקשיש" תמיכה כספית לקשישים תמורת עבודה. בדרך זו זוכים גם קשישים מבוגרים במיוחד ומוגבלים להזדמנות להשתלב בחברה באופן יצרני, ככל אדם אחר. ב"יד לקשיש" הקשישים נתפסים כבעלי פוטנציאל יצירתי שרק ממתין להתממש. הפתרון שלנו הוא בניית קהילה יצירתית, בין דורית, אשר מעצימה את החברים בה באמצעות עשייה יצירתית ופיתוח כישורים ותחומי עניין חדשים. הקשישים זוכים להתחיל שלב חדש בחייהם, במסגרתו הם נחשפים לידע, אתגרים ומיומנויות שלא הכירו בעבר וחווים התפתחות וצמיחה במקום להמתין להתדרדרות ולדעיכה.

 

  • קהילה

האווירה הידידותית והקהילתית חשובה, לא פחות מאשר הפעילות היצירתית, לרווחת חייהם של הקשישים. מרבית המשתתפים בתוכניות המופעלות על ידי "יד לקשיש" עלו לארץ כשהשפה העברית אינה שגורה בפיהם והמעגלים החברתיים והמשפחתיים שלהם דלילים ומועטים. היות ויכולתם ללמוד שפה חדשה בגילאי 70 ו- 80 נמוכה, הם מתקשים לתקשר עם סביבתם ותחושת הבדידות מועצמת.

ב"יד לקשיש" זוכים הקשישים להזדמנות להכיר עמיתים ולהקים קשרים חדשים עם בני גילם אשר דוברים את שפתם, בין אם זו רוסית, אמהרית, ספרדית, אנגלית או פרסית. עבור רבים מהקשישים, שאר המשתתפים, כמו גם הצוות המקצועי והמתנדבים, הופכים לבסיס החברתי העיקרי שלהם.

 

  • סיוע כלכלי ומתן שירותים

יד לקשיש מאפשרת לקשישים נזקקים ונכים אורח חיים עצמאי בתנאים הולמים ע"י מתן סיוע כלכלי וסל שירותים מקיף ותומך. נוסף לתשלום החודשי הקבוע, נהנים הקשישים ממערך הטבות מקיף ומגוון, הכולל בין היתר תשלום דמי נסיעה, ארוחות בוקר וצהרים, מימון טיפולי שיניים, מתנות בחגים, טיולים להכרת הארץ, מענקי פטירה למשפחות של קשישים ששוקמו על ידי העמותה ועוד.

  •  קשרים בין דוריים

יד לקשיש פועלת לשינוי עמדות כלפי זקנה ונכות, כמו כן מעודדת קשרים בין דוריים באמצעות המודל שהעמותה מפעילה ומציגה בפני מבקרים, בני נוער ומתנדבים מידי שנה. פסגת גאוותם של הקשישים נתונה להזדמנות להציג את עבודתם בפני קהל המבקרים הרחב, אשר מגיע לבקר בסדנאות המלאכה, לשוחח עימם על עבודתם ולרכוש את המוצרים, מעשה ידיהם.

 

קראו את הסקירה העצמאית 2010 של מודל הקשיש ושם . . .

 

 

לתרומה

בכל יום, כ- 300 קשישים נזקקים מאזור ירושלים מגיעים ל "יד לקשיש" אשר מאפשר להם להמשיך ולתפקד כאנשים פעילים ויצרניים בחברה. לתרומה

חדשות

צפו בסרטון שלנו