קשישים אומנים

אלה, נולדה בלנינגרד (כיום סנט פטרסבורג), 1935.

לאלה זיכרונות עזים מתקופת מלחמתהעולם השנייה, כאשר העיר לנינגרד הייתה תחת מצור הכיבוש הנאצי, ואלפים מתו ברעב ובקור. לנינגרד שוחררה ב 27 בינואר 1944 ואלה חוגגת בתאריך זה כל שנה מאז.

אלה עבדה כמהנדסת וכמדענית, לאחר עלייתה לארץ ב 1992 עבדה במשך כמה שנים כמטפלת. ב - 2010 הצטרפה למחלקת הטקסטיל ב"יד לקשיש" בתור רוקמת.

"אני מאוד אוהבת את "יד לקשיש". אני רגילה לעבוד כל חיי, וזה כל כך נחמד ליצור בעצמך משהו יפה. תמיד נהגתי להסתכל במגזינים לרקמה, ועכשיו אני רוקמת במו ידי את המוצרים שמופיעים בהם."

 

 ***


ריטה, נולדה בקריבי רי, אוקראינה, 1935. 

ריטה עדיין זוכרת את הטראומה של החיים כילדה במלחמת העולם השנייה. היא ברחה עם משפחתה כאשר הפצצות החלו ליפול וחלתה מאוד כאשר הסתתרה עם משפחתה באסם.

ריטה עלתה לישראל בגיל 61 ולמרות היותה מורה מנוסה במקצועה, הצליחה למצוא עבודה רק כמטפלת ומנקה. 

ב 2007 הצטרפה לסדנת הטקסטיל ב"יד לקשיש", ומאז היא מתמחה ברקמת מוצרים לילדים. העבודה ב"יד לקשיש" והסיוע הכספי לו היא זוכה, החזירו לה את עצמאותה ושיפרו את תחושת הערך העצמי.רישה הפכה ריטה לתלויה בקצבאות הרווחה שכמעט ולא הספיקו לצרכיה הבסיסיים.

"האווירה ב"יד לקשיש" נהדרת, כולם עוזרים אחד לשני. כאשר נעדרתי בעקבות מחלה ממש חיכיתי כבר לרגע שאחזור לכאן. ניתן לחוש פה את האור, זו ממש ישועה מאריכת חיים לקשישים. המחשבות השליליות שעולות בבית נעלמות כאן.. אני לא יודעת מה הייתי עושה לולא העבודה ב"יד לקשיש".

 

 ***  

אבאג'יי, נולד בצ'לגה, אתיופיה, 1934.

"זה כיף לעבוד עם חברים, וזה כ"כ עוזר כשניתנת לך ההזדמנות להרוויח כסף.. יד לקשיש הוא מקום נהדר!"

אבאג'יי חיי את חייו בכפר קטן באתיופיה עם הוריו, אשתו ושמונת ילדיו (ביניהם שני זוגות של תאומים). כמו רוב הגברים בכפר הוא עבד כחקלאי בגידול תירס, פלפלים, וירקות אחרים למאכל, ואת היתרה מכר בשוק. ב2005, אחרי מות הוריו, אבאג'יי עלה לישראל יחד עם משפחתו ומשפחותיהם של שישה מילדיו.

ב2013, כאשר הוא היה בן 79, חש אבאג'יי משועמם מהישיבה בבית ללא עבודה. הוא שמע על "יד לקשיש" מחבר והצטרף למחלקת הקרטונז' שם הוא מפסל חיות, קופות צדקה וסביבונים מעיסת נייר ממוחזר. אבאג'יי נהנה במיוחד ללמוד טכניקות פיסול חדשות מחברו לסדנא, במקור מרוסיה - תהליך המצריך שימוש בשפת הסימנים והרבה חוש הומור!

 

 

לתרומה

בכל יום, כ- 300 קשישים נזקקים מאזור ירושלים מגיעים ל "יד לקשיש" אשר מאפשר להם להמשיך ולתפקד כאנשים פעילים ויצרניים בחברה. לתרומה

חדשות

צפו בסרטון שלנו